Bambu Orkide Özellikleri

Bambu orkide, bitki dünyası içerisinde en zarif, en büyüleyici ve dikkat çekenler arasındadır. Bitki hem orkidenin zarifliğini hem de bambu palmiyesinin ince gövdesini bir araya getirmiş bir estetik harikasıdır. Bakımı son derece kolaydır, iç mekan ve bahçede rahatlıkla yetişebilir. Uzun gövdesi , gövde üzerindeki beyaz, pembe yada mor çiçekleri ve harika kokusu ile fark yaratır.

Bambu orkide görünümleri itibariyle çok çekici bitkilerdir. Gövdesi bir bambu palmiyesidir ve bu durum ayrı bir çekicilik katar. İnce ve uzun olan gövdesi çiçekleriyle bütünleştiğinde çok daha narin bir görünüm kazanır. Yaprakları da incedir,renkleri genel olarak yeşil ya da grimsi yeşilimsi tonlardadır. Genelde 60 cm ‘e kadar boyları uzar. Büyümeleri tamamen cinsine ve bakımına bağlı olarak değişir.

Bambu Orkide Bakımı

Bambu orkidenin sağlıklı ve mutlu olması için bakım adımları vardır. Bunlara dikkat edildiği takdirde uzun ömürlü olacaktır.  Bambu orkide uzun ömürlü bir bitkidir. Tam anlamıyla sağlık ve huzurun sembolüdür. Bitki sevgiyi, şefkati ve umudu ifade eder. Bu bitkinin yetiştirilmesi içsel anlamda huzur sağlarken sevdiklerinin dünyasında da renk katıcı özelliktedir. Bambu orkide bakımı kolay bir bitkidir. Bu sebeple doğru koşullar sağlandığında hızlı bir büyümeye geçer ve  büyüleyici olan çiçekleri ile adeta sahibini ödüllendirir.

Işık :  Bambu orkide aydınlık ortamı sever ancak direkt güneş ışığından hoşlanmaz. Yarı gölge ortamlar tam istediği yerlerdir.

Sulama : Aşırı sulama yapılmamalıdır, köklerin çürümesine neden olur. Sulaması ; su püskürtme tekniği ile olmalıdır.

Sıcaklık : Bambu orkide için ılımanlık, nemlilik istediği ortamlardır. Bulunduğu ortam 18 derece üstü olmalıdır.

Saksısının Değişimi: Bambu orkidenin saksısı 2-3 yılda bir değişmelidir. Böylelikle kökleri sağlıklı kalır ve bitki büyür.

Budama : Bambu orkide budanması bitkinin enerjisini arttıran bir bakım adımıdır.

Yapraklarının Temizliği: Bitkinin yaprakları tozlanabilir ya da kirlenebilir. Nemli bir bezle silinmesi bitkinin sağlıklı büyümesinde etkilidir.

Çiçeklerinin Bakımı: Solmuş çiçekler düzenli olarak çıkarılmalıdır. Buna  dikkat edilmemesi hali, bitkinin yeni çiçeklerin çıkması ve yapraklarının canlılığına engeldir.

Gübreleme : Bambu orkide gübrelenmesinde özel orkide gübresi fayda sağlar.

Hastalıklar ve Zararlılar : Bitki düzenli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Bir hastalık belirtisi hissedildiği anda ilaç tedavisine başlanmalıdır. Aynı kontrol var olabilecek zararlılar içindir.

Bambu orkide iç mekan ya da dış mekanda yetişebilir. Her yerde estetikliğini bir kez daha kanıtlar. Farklı renklerdeki çiçekleri  ve verdiği hafif kokusuyla bir bambu orkide hem görsellik hem de duygusallık açısından bir zenginlik sunar. Bambu orkide güzel kokusuyla, görüntüsüyle hayran bıraktırıcı bir bitkidir.

Bu Gönderiyi Oyla

Yorum yapın

Sponsorlar; takipçi satın al takipçi satın al instagram takipçi satın al buy.fans vozol smm panel türk takipçi satın al vozol