Kauçuk Çiçeği ve Yararları

Kauçuk çiçeği, ev bitkileri arasında doğal güzelliğiyle tam bir dekoratif öğedir. Parlak yeşil yaprakları ve kalın bir gövdesi vardır. İç mekan bitkisidir ve bakımı son derece kolaydır. Ortama şıklık ve modern bir görünüm kazandırır. Kauçuk anlamı itibariyle ağlayan ağaç demektir. Bitkinin süt gibi akan bir suyu vardır ki bu açıdan süt ağacı olarak da adlandırılır. Hem iç mekan hem de dış mekan bitkisidir.

Dekorasyon açısından farklı yaprak renkleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Yeşilin yansıra sarı, kırmızı türlerinde yaprak renkleri bulunur. Kauçuk çiçeği stresli koşullarda yaprak döker ; bu koşullar su ve besin alımının yetersizliği, ışığın ve sıcaklığın düşük olması başlıca faktörlerdir.

Kauçuk Çiçeği Yararları

 Kauçuk çiçeği iç mekanlarda havanın kalitesini etkileyici özelliktedir. Çiçeğin yaprakları havadaki zararlı maddeleri emer bu da ortamın temiz ve fresh olmasını sağlar. İç mekanlarda nem seviyesini düzenli tutarak sağlıklı bir ortam sağlar. Bitki bakımı insanlarda ruh hallerini iyileştirme özelliği taşır. Kauçuk bitksi de stresi azaltır. Sağlık açısından olumlu katkılarının yanı sıra şık ve modern görüntüsü ile de alanda bir bitki ile küçük bir dokunuşun mükemmel uyumu sağlanır. Kauçuk çiçeğinin yaprakları bitkisel tedavide sıklıkla kullanılır. Özellikle soğuk algınlıklarında en doğal tedavi şeklidir.

Kauçuk çiçeği bakımında doğrudan güneş ışığı yapraklarına zarar verir. Toprağı nemli olmalıdır, ancak çok suluda bırakılmamalıdır. Yapraklarının temizliği önemlidir, nemli bir bezle temizlenmelidir. Saksısının değişimi de önem taşıyan bakıma dair ipucudur. Kauçuk çiçeği dayanıklı bir bitkidir. Bol hava alan mekanlarda yetiştirilir. Dört mevsimde de yeşil kalan iri yeşil yaprakları ile  2 metreye kadar boyları vardır. Kauçuk çiçeği yaprakları olumsuz dış etmenlerle karşılaştığında hastalanabilir ve tepki olarak yapraklarını kıvırır. Bu etmenler arasında yanlış sulama, düşük nem, yer değişikliği, zararlı böcekler olabilir.  Kauçuk çiçeği yıllık bakım gerektiren bitkilerdendir. Öz suyu açısından evcil hayvanlar ve insanlar için zehirli olabilir.

Kalın gövdesi  ve uzun boyu ile kauçuk bitkisi  gerçekten göz alıcı bir bitkidir. Gerek sağlık gerekse ev dekorasyonu açısından özel bitkilerden biridir. İç mekan çiçeklerden biri olarak temiz bir hava ve görsellik katkısı ile tercih edilmesi ortama farklı bir ambiyans kazandırır.

Bu Gönderiyi Oyla

Yorum yapın

Sponsorlar; takipçi satın al takipçi satın al instagram takipçi satın al buy.fans vozol smm panel türk takipçi satın al vozol