Yaprak Güzeli Begonya: Bahçenizin En Zarif Sakini

Yaprak güzeli Begonya, yaprakları ile adeta büyüleyen bir bitkidir. Renk ve desenleri ile dikkat çeker. Yapraklarının dikkat çekiciliği Begonyayı diğer bitkilerden bir adım öteye gitmesinde etkendir. Gerek çeşitliliği, gerek bakımı açısından begonya dünyası bir keşiftir. Bitkide çiçek yokken bile yaprakları ile ayrı bir görünümü vardır. Bitki duygusal bağlantı olarak hoşgörüyü ve zarafeti temsil eder.

Yaprak güzeli Begonya çeşitleri ile de dikkat çekicidir. Rex Begonya mor ve gümüş gibi fark yaratan renkleri ile büyük yapraklara sahiptir. Angel Begonya, tıpkı adı gibi yaprakları melek kanadını andırır. Yaprak güzeli Begonya zarif bir bitkidir. Dayanıklıdır, uzun ömürlüdür. Havanın kuru olduğu ya da çok sıcak zamanlarda yapraklarında kıvrılmalar olur. Bitki hastalıklar açısından hassastır. Mesela yapraklarından sulama yapıldığında;  su hızlı kuruma yapmadığından mantar hastalıkları meydana gelebilir. Bu nedenle sulama işlemi önem taşır. Yine yapraklarında kabarık lekeler oluşmuşsa un bitleri ile hastalığı karşı karşıyadır.

Yaprak Güzeli Begonya Bakım İpuçları

Yaprak güzeli Begonya, 40 cm ye kadar ulaşabilen bir bitkidir. Büyük renkli yaprakları vardır. Pembe olan çiçekleri salkım biçimindedir. Yaprağının yapısı ilginç bir dokuda olup canlı kırmızı rengindedir. Düzgün bir gelişimi olması için yüksek bir nem seviyesine ihtiyacı vardır. Görünüm açısından kusursuzluk , yakışan bir sıfat olduğundan tam bir cam bitkisidir. Evcil hayvanların ve çocukların olduğu evlerde dikkat edilmesi gereklidir.

Işık: Begonyalar doğrudan güneş ışığı sevmezler. Direkt güneş ışığı alan yapraklarında yanıklar oluşur. Gölgeli yerlerde mutludur. İdeal sıcaklık oranı 22 dereceyi geçmemelidir. Yaz dönemlerinde dışarıda olmak ister. Kış mevsimlerinde 15 derece altında kalmayı istemez.

Toprak : Begonya toprağı karışımı çok doğru kullanılmalıdır. Saksı toprağının altı kil ve çakıl taşlarından oluşmuş bir drenaj tabakası ile hazırlanmalıdır. Aşırı sulanmış bir toprakta bırakılan bitkinin kökleri çürümeye  başlar.

Sulama : Toprağın yüzeyi kurudukça sulaması yapılmalıdır. Sulaması yapraklarına değil doğrudan toprağa olmalıdır. Suyu doğrudan köke çektiklerinden sık sık sulanma ihtiyacı duymazlar.

Yaprak güzeli Begonya, sadece çiçekleri ile değil yapraklarıyla da dikkat çekici olan bitkilerdendir. Ev ya da ofis gibi mekanlarda estetik görüntüsü nedeni ile sıklıkla tercih edilir. Mekana kattığı renk ve canlılıkla bitki tam anlamıyla zarafet örneğidir. Bakımına ve yaşam standartlarına özen gösterildiği takdirde uzun ömürlüdür ve estetikliği ile vazgeçilmezdir.

Bu Gönderiyi Oyla

Yorum yapın

Sponsorlar; takipçi satın al takipçi satın al instagram takipçi satın al buy.fans vozol smm panel türk takipçi satın al vozol